![Αλίευσις διαδικτύου (Βουνοτρυπίδης Νίκος): Η επίθεσις των εταιριών στο Α. Βέρμιο](https://ptolemais-post.gr/images/Στιγμιότυπο_οθόνης_2022-11-22_165627.jpg)
Αλίευσις διαδικτύου (Βουνοτρυπίδης Νίκος): Η επίθεσις των εταιριών στο Α. Βέρμιο
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 341
Μπουρίκα, Φιντίνα, Ματοτσάιρο. Τοποθεσίες του Βερμίου που ανήκουν στην ευρύτερη περιοχή <<Κουζλούκ>>.
Σήμερα το πρωί , παρέα με δύο μέλη του αγροτικού συνεταιρισμού Κομνηνών, ανεβήκαμε όλη την διαδρομή με 4χ4 φυσικά, γιατί με συμβατικό αμάξι είναι αδύνατον να ανέβεις.
Ο εργολάβος , πολύ μερακλής στη δουλειά του! Σπάει πέτρες, στρώνει τον δρόμο, κάνει διαπλατύνσεις στις στροφές κλπ.
Διαπιστώσαμε , ότι το τμήμα της περιοχής Εορδαίας για την τοποθέτηση ανεμογεννητριών, σχεδόν το έχουν καλύψει, και συνεχίζουν την πορεία τους προς το Ανατολικό Βέρμιο (Δήμοι Νάουσας και Βέροιας)
Μου δόθηκε η ευκαιρία λοιπόν να μάθω την ιστορία του βουνού, τους κόπους των προσφύγων να μπορέσουν να επιβιώσουν με την κτηνοτροφία, το καλύτερο χορτάρι για βοσκή, <<ζυγούδ>> η ονομασία του, είναι το καλύτερο για την παραγωγή αγελαδινού βουτύρου.
Είδα το παλιό και το καινούργιο Παρχάρ, πανέμορφες περιοχές μέσα στο Πεύκο, εκεί οι κάτοικοι των Κομνηνών έχουν χτίσει ένα δεύτερο χωριό, το οποίο το επισκέπτονται συχνά ή και μένουν ακόμα τα καλοκαίρια.
Αξίζει τον κόπο , κάποιος να αποτυπώσει αυτή την πλούσια ιστορία του βουνού σε βιβλίο, το βουνό έχει πολλά να μαρτυρήσει.
Αυτό το βουνό λοιπόν, προσπαθούν να το καταστρέψουν, οι άθλιοι, κυβέρνηση και μονοπώλια.
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment