Τη σύμβαση εκτέλεσης του έργου «Εξωτερικό δίκτυο αποχέτευσης λυμάτων περιοχής κόμβου ΑΕΒΑΛ σε Εγκαταστάσεις Επεξεργασίας Λυμάτων Πτολεμαΐδας», υπέγραψε χθες Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας Γιώργος Κασαπίδης. Ο συμβατικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 559.267,€, χρηματοδοτείται από το ΠΕΠ Δυτικής Μακεδονίας και θα υλοποιηθεί από τη Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών Π.Ε. Κοζάνης. Στο έργο προβλέπεται η παραλαβή και διοχέτευση των λυμάτων της ευρύτερης περιοχής Πτολεμαΐδας, που σήμερα εκβάλλουν στην αποστραγγιστική τάφρο της, αλλά και των λυμάτων των οικισμών Προαστίου, Ασβεστόπετρας, Καρυοχωρίου, Αγ. Χριστοφόρου και Άρδασσας και η διοχέτευση τους με φυσική ροή σε αντλιοστάσιο ανύψωσης, έτσι ώστε τα λύματα να οδηγηθούν τελικά για επεξεργασία στην Εγκατάσταση Επεξεργασίας Λυμάτων (ΕΕΛ) Πτολεμαΐδας. Η ολοκλήρωση των απαραίτητων υποδομών διαχείρισης των αστικών λυμάτων, αναφέρει σε ανακοίνωσή του ο δήμος Εορδαίας, θα συμβάλει στην προστασία των υγροτόπων του ποταμού Σουλού και της λίμνης Βεγορίτιδας. Το συνολικό μήκος των αγωγών του δικτύου ανέρχεται σε 2.103m.
![Εορδαία: «Εξωτερικό δίκτυο αποχέτευσης λυμάτων περιοχής κόμβου ΑΕΒΑΛ σε ΕΕΛ Πτολεμαΐδας»](https://ptolemais-post.gr/images/zep-1024x502-1.jpg)
Εορδαία: «Εξωτερικό δίκτυο αποχέτευσης λυμάτων περιοχής κόμβου ΑΕΒΑΛ σε ΕΕΛ Πτολεμαΐδας»
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 275
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment