![https://www.efsyn.gr/politiki/paraskinia/342460_kai-ton-prosfonise-kai-ton-kalosorise-binteo](https://ptolemais-post.gr/images/mitsotakis-voreia-makedonia.jpg)
https://www.efsyn.gr/politiki/paraskinia/342460_kai-ton-prosfonise-kai-ton-kalosorise-binteo
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 449
Προεκλογικά ο πρωθυπουργός δήλωνε σε όλους τους τόνους ότι δεν θα πει ποτέ «καλωσορίζω τον Μακεδόνα πρωθυπουργό στη χώρα», αλλά οι καιροί... αλλάζουν και η παρλάτες του 2019 φαντάζουν τόσο μακρινές πια.
Αγκαλιές, χαμόγελα, φιλοφρονήσεις και υψηλούς προσκεκλημένους είχε η πρόσφατη φιέστα στη Ρεβυθούσα που διοργάνωσε η κυβέρνηση με στόχο να καρπωθεί επικοινωνιακά ό,τι μπορεί εν μέσω γενικευμένης λαϊκής οργής και αγανάκτησης για την ακρίβεια.
Εκτός από τα μεγάλα λόγια και τις πολλές υποσχέσεις ο πρωθυπουργός επιφύλαξε θερμή υποδοχή στον πρωθυπουργό της Βόρειας Μακεδονίας, Ντίμιταρ Κοβατσέφσκι και καλά έκανε.
![Στιγμιότυπο_οθόνης_2022-05-05_122705.jpg](/images/Στιγμιότυπο_οθόνης_2022-05-05_122705.jpg)
Όμως στο μυαλό όλων ήρθαν οι δηλώσεις του από το 2019, όταν υποσχόταν από το βήμα της Βουλής ότι δεν θα καλοσωρίσει ποτέ τον πρωθυπουργό από τη Βόρεια Μακεδονία. Τελικά και τον προσφώνησε και τον καλωσόρισε κι έζησαν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα.
Σωστή, φυσικά, η κίνηση του πρωθυπουργού στο πλαίσιο των διεθνών επαφών και της διπλωματικής ευγένειας. Δεν είμαστε, ωστόσο, τόσο σίγουροι ότι με τις τωρινές δηλώσεις συμφωνούν όλοι εκείνοι που προσδέθηκαν στο ακραίο αντιπολιτευτικό άρμα του Κυριάκου Μητσοτάκη και της Ν.Δ., την περίοδο που χάιδευαν τα ακροδεξιά αυτιά ξιφουλκώντας κατά της ιστορικής Συμφωνίας των Πρεσπών.
Αποδεικνύονται, άλλωστε, καθημερινά προεκλογικές παρλάτες.
Καλή χώνεψη.
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment