![Έλενα Ακρίτα: Άλλο πράγμα είναι η σάτιρα και άλλο η ρητορική μίσους](https://ptolemais-post.gr/images/akrita.jpg)
Έλενα Ακρίτα: Άλλο πράγμα είναι η σάτιρα και άλλο η ρητορική μίσους
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 580
Πολλοί αναρωτιούνται τι είναι σάτιρα και αν, τελικά, έχει όρια. Έχουμε δει τερατουργήματα να συμβαίνουν στο όνομα της και ο κάθε ατάλαντος και κομπλεξικός «καλλιτεχνίσκος» να επικαλείται το όνομα της.
Για να απαντήσουμε στο αν έχει όρια η σάτιρα πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε τι ορίζουμε ως σάτιρα και σε αυτό δίνει μια πολύ εύστοχη ερμηνεία η Έλενα Ακρίτα που υποστηρίζω μέχρι κεραίας.
Εδώ η ανάρτηση
![278359991_10159253131654177_322371410530187986_n.jpg](/images/278359991_10159253131654177_322371410530187986_n.jpg)
«Έχει όρια η σάτιρα; Η σάτιρα που έχει στόχο την εξουσία – πολιτική και κοινωνική – δεν έχει όρια και είναι διαχρονική.
Η «σάτιρα» που έχει στόχο τον γκει, τον παχύσαρκο, το θύμα βιασμού, την ‘τσούλα’ («σκύψε μωρή να πάρει μάτι ο κόσμος»), τον ΑμεΑ, τον ‘νανο’, τον αδύναμο, τον ξένο και τον κατατρεγμένο δεν λέγεται σάτιρα.
Λέγεται ρητορική μίσους».
ΕΛΕΝΑ ΑΚΡΙΤΑ
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment