![Στεφάνι από τη Γερμανίδα Πρόξενο για τους Εβραίους της Καστοριάς](https://ptolemais-post.gr/images/Hnet.com-image.jpg)
Στεφάνι από τη Γερμανίδα Πρόξενο για τους Εβραίους της Καστοριάς
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 445
Στεφάνι στην μνήμη των 1000 Εβραίων που μεταφέρθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης των Ναζί τον Μάρτιο του 1944, κατέθεσε η Γενική Πρόξενος της Γερμανίας στη Θεσσαλονίκη, Σίβυλλα Μπέντικ, στο Μνημείο του Ολοκαυτώματος των Εβραίων της Καστοριάς.
“Ποτέ ξανά”, αναφώνησε η κ. Μπέντικ, μπροστά στο Μνημείο και καταδικάζοντας την αποτρόπαια πράξη των Ναζί που αποτέλεσε ένα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας.
![mnimeio2-1.jpg](/images/mnimeio2-1.jpg)
Την Γερμανίδα Πρόξενο, που θα δώσει το “παρών” και στην εκδήλωση Μνήμης και Τιμής για τα Θύματα της Σφαγής της Κλεισούρα, την Κυριακή 10 Απριλίου, υποδέχθηκε στο χώρο του Μνημείου, ο Δήμαρχος Καστοριάς, Γιάννης Κορεντσίδης.
ertnews.gr
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment