![Επανασχεδιασμός του έργου των φραγμάτων και της διασύνδεσής τους με το αρδευτικό δίκτυο του Εμπορίου](https://ptolemais-post.gr/images/δσφβδσφβδσδσβδσ.jpg)
Επανασχεδιασμός του έργου των φραγμάτων και της διασύνδεσής τους με το αρδευτικό δίκτυο του Εμπορίου
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 469
Συνάντηση των κατοίκων του Εμπορίου Εορδαίας με τον Περιφερειάρχη Δυτικής Μακεδονίας Γ. Κασαπίδη, πραγματοποιήθηκε στις 12/2, με θέμα τον επανασχεδιασμό του έργου των φραγμάτων και της διασύνδεσής τους με το αρδευτικό δίκτυο του Εμπορίου.
Η συζήτηση έγινε στο πρώην δημαρχείο Μουρικίου στο Εμπόριο. Παρέστη και ο Δήμρχος Εορδαίας κ. Πλακεντάς.
Η πρόταση του Δ/ντη Τεχνικών Έργων Κώστα Γρίβα περιελάμβανε την εκ νέου εκβάθυνση των δύο υφιστάμενων φραγμάτων εξοικονομώντας στους ταμιευτήρες 300.000 λίτρα αντί για 120.000 που προέβλεπε ο αρχικός σχεδιασμός, την τοποθέτηση αγωγού μεταφοράς του νερού από τους ταμιευτήρες στο αρδευτικό δίκτυο καθώς και τη βελτίωση του υφιστάμενου αρδευτικού δικτύου.
Επίσης τονίστηκε πως το νομικό πλαίσιο για να υλοποιηθεί το έργο κρίνει αναγκαία τη σύσταση φορέα ΤΟΕΒ από τους αγρότες του Εμπορίου για την διαχείριση των υδάτων. Το εν λόγω έργο θα μπορεί να αρδεύει τον κάμπο δυτικής Εορδαίας, συνολικής έκτασης 1.500 στρεμμάτων .
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment