Τη δυναμική επιστροφή του Παμποντιακού Φεστιβάλ με την διοργάνωση του στην Κοζάνη, ως ένα από τα μεγαλύτερα πολιτιστικά γεγονότα στην χώρα, προσδιόρισαν το μεσημέρι της Πέμπτηε σε κοινή συνέντευξη τύπου στην Κοζάνη, ο περιφερειάρχης Δυτ. Μακεδονίας, Γιώργος Κασαπίδης, ο δήμαρχος Κοζάνης, Λάζαρος Μαλούτας, και ο πρόεδρος της Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος (Π.Ο.Ε), Γιώργος Βαρυθυμιάδης.
Με την διά ζώσης παρουσία του Περιφερειάρχη, του Δημάρχου και της αντιπεριφερειάρχη Κοζάνης, Κατερίνας Δαδαμόγια, καθώς και τη διαδικτυακή συμμετοχή του Προέδρου της Π.Ο.Ε και του προέδρου του Συνδέσμου Ποντιακών Σωματείων Δυτ. Μακεδονίας – Ηπείρου, Στάθη Αμαραντίδη, αναφέρθηκε η μεγάλη προσπάθεια που έγινε για την διεξαγωγή του 16ου Παμποντιακού Φεστιβάλ, το Σάββατο 15 Οκτωβρίου, στις 7 το απόγευμα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Λευκόβρυσης Κοζάνης, καθώς και το διήμερο ποντιακής διατροφής, το Σαββατοκύριακο 15 και 16 Οκτωβρίου, στην Κεντρική Πλατεία Κοζάνης.
Όπως ανακοίνωσε ο κ. Βαρυθυμιάδης, αναμένονται πάνω από 1.700 χορευτές από 320 και πλέον ποντιακούς συλλόγους της χώρας, καθώς και μεγάλος αριθμός επισκεπτών στην περιοχή, κάτι που φέτος αφιερώνεται στα 100 χρόνια από την Μικρασιατική καταστροφή.
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment