Ptolemais-post: Υπήρχε πάντα βία κατά των γυναικών στην Ελλάδα, σε μια χώρα με καθυστερημένες βασικές δομές, ανακόλουθες των εξελίξεων στη Δύση.
Η βία όμως πλέον καθίσταται ανεξέλεγκτη.
Πολλές ερμηνείες έχουν δοθεί και ενδεχομένως να ρίχνουν φως στις σκοτεινές γωνίες του προβλήματος.
Τη βία αυτή έτσι όπως τη βιώνουμε σήμερα τη γέννησε ο εγκλεισμός με τα ατέλειωτα lock – down και η οικονομική περιθωριοποίηση ενός ευρύτατου κομματιού της Ελληνικής κοινωνίας.
Εκεί να αναζητήσουμε το πρόβλημα λοιπόν.
Νέα γυναικοκτονία σημειώθηκε στην Κρήτη. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες του cretapost, ένας άνδρας μαχαίρωσε μέχρι θανάτου τη σύζυγό του σε χωριό της ενδοχώρας του Ρεθύμνου. Στο σημείο σπεύδει η αστυνομία, το ΕΚΑΒ και ο ιατροδικαστής.Σύμφωνα με το cretalive, Ο δράστης είναι 60 ετών και το θύμα 56. Σύμφωνα με αστυνομικές πηγές που επικαλείται το μέσο ο γιος του ζευγαριού είναι εκείνος που ενημέρωσε τις αρχές για το έγκλημα.
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment