![“Φωτιά στους πρόποδες του Συμβόλου”: Πλήρωσαν διόδια για να πάνε να σβήσουν την πυρκαγιά](https://ptolemais-post.gr/images/Στιγμιότυπο_οθόνης_2022-07-29_184306φφφφ.jpg)
“Φωτιά στους πρόποδες του Συμβόλου”: Πλήρωσαν διόδια για να πάνε να σβήσουν την πυρκαγιά
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 336
Με αφορμή την φωτιά που εκδηλώθηκε χθες στους πρόποδες του όρους «Σύμβολο» στον Δήμο Παγγαίου καταδικάζουμε απερίφραστα ως Σύλλογος Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Καβάλας την στάση της εταιρίας “ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ Α.Ε”. Πιο συγκεκριμένα, ενώ ο Δήμος Νέστου έστειλε άμεσα υδροφόρα με δυο συναδέλφους, ο οδηγός του οχήματος υποχρεώθηκε να πληρώσει διόδια για να βγει στην έξοδο της Ελευθερούπολης, με προορισμό το σημείο που εκδηλώθηκε η πυρκαγιά. Ο υπάλληλος των διοδίων αρνήθηκε να σηκώσει τη μπάρα για να περάσει υπηρεσιακό όχημα, το οποίο δεν πήγαινε σε τουριστικό προορισμό αλλά σε κατάσβεση πυρκαγιάς.
Προφανώς οι «σοφοί» παράγοντες που υπέγραψαν τις συμβάσεις παραχώρησης των αυτοκινητοδρόμων στους ιδιώτες δεν μερίμνησαν να απαλλάσσονται της υποχρέωσης καταβολής διοδίων τα οχήματα του δημοσίου ή των ΟΤΑ που κατευθύνονται σε συγκεκριμένους προορισμούς για συγκεκριμένο έργο (π.χ. κατάσβεση πυρκαγιάς ή άλλες υπηρεσίες που σχετίζονται με την Πολιτική Προστασία εν γένει).
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment