![Δικαίωμα στην επιδότηση βενζίνης διεκδικεί ο Σύλλογος Αναπήρων πολιτών της Π.Ε. Κοζάνης](https://ptolemais-post.gr/images/SKORDA.jpg)
Δικαίωμα στην επιδότηση βενζίνης διεκδικεί ο Σύλλογος Αναπήρων πολιτών της Π.Ε. Κοζάνης
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 494
Στους δύο χιλιάδες και πλέον υπολογίζονται οι ανάπηροι, κάτοχοι των οχημάτων, στο Νομό Κοζάνης που δεν δικαιούνται επιδότηση (fuel pass) για την κατανάλωση βενζίνης γιατί, όπως και στην υπόλοιπη Ελλάδα, τα αναπηρικά αυτοκίνητα δεν πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας αυτοκινήτων, με την Ομοσπονδία και τους κατά τόπους Συλλόγους ΑΜΕΑ να διεκδικούν την ένταξη τους στους δικαιούχους. Σύμφωνα με την εκπρόσωπο του Συλλόγου Αναπήρων Πολιτών της Π Ε Κοζάνης Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας Κωνσταντίνα Σκόρδα, η συντριπτική πλειονότητα των ιδιοκτητών αναπηρικών οχημάτων έχουν εξαιρετικά χαμηλά εισοδήματα, επί παραδείγματι, 19 χιλιάδες ευρώ για ένα ζευγάρι, ενώ, στις κατηγορίες αυτές θα πρέπει να συμπεριληφθούν, μονογονεικές, και πολυμελείς οικογένειες, η, οικογένειες που έχουν ένα μέλος ΑΜΕΑ, και φυσικά οι ανάπηροι που αντιμετωπίζουν ψυχολογικές ασθένειες.
Το ζήτημα αυτό τέθηκε από τον Σύλλογο στην Υφυπουργό Εργασίας και κοινωνικών υποθέσεων, που επισκέφθηκε πρόσφατα την περιοχή, Δόμνα- Μαρία Μιχαηλίδου, και αναμένονται το αμέσως επόμενο διάστημα θετικές εξελίξεις όπως και σε εκείνο του προσωπικού βοηθού για τα ΑΜΕΑ, με την Υφυπουργό να διαβεβαιώνει ότι η ένταξη στη β΄ φάση του προγράμματος αυτού και του Ν. Κοζάνης θα πρέπει να αναμένεται από το Νοέμβριο του τρέχοντος έτους. Υπολογίζεται, κατά την κ. Σκόρδα, ότι ο αριθμός των ατόμων που αντιμετωπίζουν κινητικά προβλήματα και χρήζουν βοήθειας είναι κοντά στα 800.
ΕΡΤ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΣΥΝΤΑΞΗ: Μαίρη Κεσκιλίδου
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment