να αποτραπεί η καταστροφή του περιβάλλοντος.
Όπως ανάφερε στη διάρκεια συνέντευξης τύπου ο Δήμαρχος Εορδαίας Παναγιώτης Πλακεντάς, η τοποθέτηση των ανεμογεννητριών στο Άσκιο, είναι στα όρια της Εορδαίας και μία μόνο ανεμογεννήτρια «ακουμπά» την Κοινότητα της Βλάστης, αλλά, « παίρνει φωτιά το σπίτι του γείτονα», ενώ, την περίοδο αυτή εξελίσσεται, σύμφωνα με ενημέρωση, «ράλι εγκατάστασης ανεμογεννητριών στο Άσκιο», και ανάλογες κινήσεις καταγράφονται και στο ορεινό σύμπλεγμα του Βερμίου. Οι αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου αντιτίθενται στην άναρχη, χωρίς χωροταξικό σχεδιασμό, σε παρόμοιες δράσεις, γιατί θα επηρεάσουν αρνητικά την κτηνοτροφία και τη γεωργία προσθέτοντας ότι διερευνάται το όλο ζήτημα με νομικούς που ασχολούνται εμπεριστατωμένα με παρόμοια ζητήματα.
Ο εκπρόσωπος της Ομάδας ΕΟΡΔΑΊΑ SOS Νίκος Βουνοτρυπίδης, παρουσίασε με μελανά χρώματα τις συνέπειες από την τοποθέτηση ΑΠΕ στο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον, επιχειρώντας αναλυτική αναφορά, κι έκανε λόγο για «έγκλημα που πολλαπλασιάζεται», ενώ, τάχθηκε υπέρ των φωτοβολταικών στις στέγες των σπιτιών και των δημόσιων κτηρίων αλλά «αυτό είναι ενάντια στα συμφέροντα των αγορών». Σημείωσε ακόμη ότι στο
Άσκιο θα μπούν 12 ανεμογεννήτριες, άλλες 70 στο Βέρμιο, και θα ακολουθήσουν ακόμα 200. Καταφέρθηκε εναντίον των Φ/Β στους χώρους των ορυχείων, διερωτήθηκε για τον τρόπο έκδοσης των αδειών και των περιβαλλοντικών μελετών, χωρίς να ερωτηθούν οι τοπικές κοινωνίες, και χαρακτήρισε ελπιδοφόρο το γεγονός ότι ο Δήμος Εορδαίας και σχεδόν όλες οι παρατάξεις του Δημοτικού Συμβουλίου είναι σύμμαχοι στην προσπάθεια αυτή. Παρόντες στη συνέντευξη ο Πρόεδρος της Βλάστης Γιάννης Τσιούμαρης, ο επικεφαλής παράταξης της Αντιπολίτευσης- συνεργαζόμενος με τη Δημοτική Αρχή Γιάννης Καραβασίλης και η Πρόεδρος του ΚΟΙΠΑΠΠ Αναστασία Πράπα
ΕΡΤ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΣΥΝΤΑΞΗ: Mαίρη Κεσκιλίδου
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment