![Νίκος Βουνοτρυπίδης: Μετά την παράσταση διαμαρτυρίας στο χώρο αποθήκευσης των α/γ, ανεβήκαμε στο Βέρμιο από τον δρόμο της Ακρινής, στο νότιο άκρο του Βερμίου](https://ptolemais-post.gr/images/452950783_7817508345036601_6717844891224045566_n.jpg)
Νίκος Βουνοτρυπίδης: Μετά την παράσταση διαμαρτυρίας στο χώρο αποθήκευσης των α/γ, ανεβήκαμε στο Βέρμιο από τον δρόμο της Ακρινής, στο νότιο άκρο του Βερμίου
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 142
Μετά την παράσταση διαμαρτυρίας στο χώρο αποθήκευσης των α/γ, ανεβήκαμε στο Βέρμιο από τον δρόμο της Ακρινής, στο νότιο άκρο του Βερμίου.
Δύσκολος δρόμος και κακοσυντηρημένος, η κλίση του δρόμου μπορεί να ξεπερνάει και το 12 % και μάλιστα σε κλειστές στροφές. Με πρώτη ταχύτητα και πάλι το αμάξι δυσκολευόταν στην ανάβαση.
Ο δρόμος αυτός είναι περίπου 15 χιλιόμετρα και ενώνεται με τον δρόμο του Ανατολικού Εορδαίας, στο ΚΥΤ (Κέντρο Υπερυψηλής Τάσης) που αυτή την στιγμή κατασκευάζεται.
Στο σύνολο η διάνοιξη δρόμων στο βουνό είναι περίπου 50 χιλιόμετρα και ο σχεδιασμός είναι για 75.
Φυσικά σε αυτά δεν προσμετρώνται τα πλατώματα μεγέθους τουλάχιστον ενός γηπέδου, ούτε τα τεράστια γήπεδα για την κατασκευή εργοταξίων παραγωγής μπετού, συνεργείων γραφείων κ.λ.π.
Αν προσθέσουμε και τα δύο φαραωνικά φ/β πάρκα που εγκρίθηκαν να κατασκευαστούν, τα κατεστραμένα στρέμματα ξεφεύγουν πέρα από κάθε λογική...
Να διευκρυνήσω ότι τα φ/β τα κατασκευάζει άλλη εταιρεία και όχι η Αιολική Βερμίου.
Σε κάθε φωτογραφία θα υπάρχει μια περιγραφή για το τι βλέπουμε.
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment