Κι αυτό, όπως επισημαίνει ο Διοικητής Σταύρος Παπασωτηρίου, από την αρχή της πανδημίας στο Νοσοκομείο της Πτολεμαΐδας, ένα από τα δεκατρία της χώρας που χαρακτηρίστηκαν Νοσοκομεία αναφοράς για τον covid-19, απευθύνθηκαν περιπτώσεις ασθενών από την Κεντρική Μακεδονία, δίδοντας ωστόσο προτεραιότητα στις ανάγκες των κατοίκων της Εορδαίας και ευρύτερα της Δ. Μακεδονίας.
Ο μέσος όρος των νοσηλευμένων είναι άτομα ηλικίας άνω των εβδομήντα ετών, ενώ για τις μικρότερες ηλικίας, εφόσον δεν έχουν υποκείμενα νοσήματα τα συμπτώματα χαρακτηρίζονται ήπιας μορφής. Σχετικά με τους εμβολιασμούς, η κίνηση, στα δύο κέντρα που λειτουργούν δύο ημέρες εβδομαδιαίως, δεν είναι μεγάλη, γιατί υπάρχει και η επιλογή των Κέντρων Υγείας, φέροντας τον αριθμό των εμβολιαζόμενων στους 10-15 ημερησίως.
ΕΡΤ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΣΥΝΤΑΞΗ: Μαίρη Κεσκιλίδου
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment