Τα θέματα που αφορούν την συνύπαρξη με την αρκούδα στην περιοχή της Καστοριάς, θα βρεθούν στο επίκεντρο εκδήλωσης που διοργανώνει η Περιβαλλοντική Οργάνωση “Καλλιστώ“, στο πλαίσιο της 5ης Γιορτής Οικολογικής Γεωργίας και Χειροτεχνίας Καστοριάς, το Σάββατο 27 Αυγούστου από τις 8:00μμ έως τις 9:30μμ στο “Ξύλινο Σπίτι”, της Εταιρίας Προστασίας Περιβάλλοντος Καστοριάς.
Η εκδήλωση θα έχει θέμα “Είναι εφικτή η συνύπαρξη με την καφέ αρκούδα; Το έργο LIFE Safe Crossing κι η Ομάδα Άμεσης Επέμβασης” και οι κυριότεροι άξονες της συζήτησης θα είναι η συμβολή του έργου LIFE Safe Crossing στην μείωση των τροχαίων ατυχημάτων με αρκούδα στην περιοχή της Καστοριάς, η λειτουργία της Ομάδας Άμεσης Επέμβασης για την αρκούδα και το πρόσφατο παράδειγμα του “Πλάτωνα” στην περιοχή του Προφήτη Ηλία, αλλά και οποιοδήποτε σχετικό θέμα τεθεί από τους παρευρισκόμενους.
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment