Το φαινόμενο, σύμφωνα με μαρτυρίες, επαναλαμβάνεται τα τρία τελευταία χρόνια, από τις αρχές του Ιουνίου, με το μεγαλόσωμο ζώο να εισέρχεται εκεί κατά τις βραδινές ώρες, χωρίς να πτοείται από τους σκύλους που τριγυρίζουν στην περιοχή, και να ρημάζει τα δέντρα.
Οι ιδιοκτήτες, συνταξιούχοι και ηλικιωμένοι στην πλειοψηφία τους, αποφεύγουν να προσεγγίσουν νωρίς το πρωί τα κτήματα τους, φοβούμενοι για απρόοπτα συναπαντήματα με την αρκούδα και τη σωματική τους ακεραιότητα. Παρά το γεγονός ότι οι δενδροκαλλιεργητές απευθύνθηκαν, τόσο στο Δασαρχείο Κοζάνης όσο και στον «Αρκτούρο», ώστε να βρεθεί λύση στο πρόβλημα, έλαβαν μόνο υποσχέσεις.
ΕΡΤ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΣΥΝΤΑΞΗ: Mαίρη Κεσκιλίδου
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment