![Νικόλαος Κωτίδης: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ (1950) - Ιστορία Πολιτισμός](https://ptolemais-post.gr/images/280195619_5471792972864973_5724741379955375614_n_1.jpg)
Νικόλαος Κωτίδης: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ (1950) - Ιστορία Πολιτισμός
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 525
Αλίευσις από το fb - ομάδα "ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ή ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ" που την διαχειρίζεται ο Νικόλαος Κωτίδης!!!
ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
Από το τέλος του Β' παγκόσμιου πολέμου αλλά και πολύ νωρίτερα πολλοί ήταν οι διαβλέποντες την άνοδο της Πτολεμαΐδας και άρχισαν τις επιχειρηματικές τους δραστηριότητες.
Στην μια φωτογραφία βλέπουμε την κοινή αυλή από τις δύο επιχειρήσεις του κυρίου Κωνσταντίνου Ξανθόπουλου (αλευρόμυλος) και την άλλη του κυρίου Στυλιανού Καραχισαρλή (ξυλεία και είδη οικοδομών), επί της οδού Πόντου.
Στην συνέχεια τμήμα από το όλο οικόπεδο του κ. Ξανθόπουλου αγοράστηκε από τον κ. Καραχισαρλή και έγινε το κατάστημα ειδών υγιεινής.
Στην άλλη φωτογραφία βλέπουμε στο μπαλκόνι του αλευρόμυλου του κ. Ξανθόπουλου, τον ίδιο κρατώντας στην αγκαλιά τον γιό του Λάζαρο, δίπλα του βρίσκεται η αδικοχαμένη σε μικρή ηλικία κόρη του Ελισάβετ και παραδίπλα της η μητέρα της Ελισάβετ και σύζυγος του κ. Κωνσταντίνου Ξανθόπουλου, Χρύσα το γένος Παντελείου που επίσης είχε και ο πατέρας της αλευρόμυλο.
![280061463_5471793476198256_2173783830705187845_n.jpg](/images/280061463_5471793476198256_2173783830705187845_n.jpg)
Οι φωτογραφίες είναι περί της αρχής του έτους 1950.
Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον κ. Κυριάκο Καρχισαρλή για την παραχώρηση της μιας φωτογραφίας, ή άλλη είναι από το οικογενειακό αρχείο της οικογένειας Χρήστου Ν. Κωτίδη
09-05-2022
Ν.Χ.Κ.
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment