![Δυτ. Μακεδονία: Διαδικτυακή ημερίδα «Δικαιώματα των Ατόμων με Αναπηρία – Έλα στη Θέση μου”](https://ptolemais-post.gr/images/ΑΦΙΣΑ-1-1-1068x1345.jpg)
Δυτ. Μακεδονία: Διαδικτυακή ημερίδα «Δικαιώματα των Ατόμων με Αναπηρία – Έλα στη Θέση μου”
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 631
Διαδικτυακή ημερίδα με θέμα «Δικαιώματα των Ατόμων με Αναπηρία – Έλα στη Θέση μου, μόνο τότε θα με νιώσεις πραγματικά», διοργανώνει η Γενική Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση Δυτικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και τον Σύλλογο Ατόμων με Αναπηρία της Περιφερειακής Ενότητας Κοζάνης, στο πλαίσιο δράσεων και εκδηλώσεων – πρωτοβουλιών του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 21 Δεκεμβρίου, 10:00 – 11:30, και οι πολίτες θα έχουν τη δυνατότητα να την παρακολουθήσουν μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας you Tube στον ακόλουθο σύνδεσμο https://bit.ly/3fNDZDj
Σκοπός της ημερίδας είναι η ευαισθητοποίηση για τον ουσιαστικό σεβασμό των δικαιωμάτων των Ατόμων με Αναπηρία, ώστε όλοι να αντιληφθούν τις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητές τους, προκειμένου να συμβάλλουν στη βελτίωση της ποιότητας της καθημερινής τους ζωής.
Η παρακολούθηση της εκδήλωσης είναι ελεύθερη στο κοινό μέσω του συνδέσμου https://bit.ly/3fNDZDj
Ομιλητές-εισηγητές: Άννα Φουρκιώτη, ψυχολόγος του Κέντρου Διεπιστημονικής Αξιολόγησης, Συμβουλευτικής και Υποστήριξης του Υπουργείου Παιδείας, με θέμα εισήγησης «Η αναπηρία είναι εδώ!», Δημήτριος Γκίνης, Αστυνόμος Α΄, Διοικητής του Τμήματος Τροχαίας Φλώρινας, με θέμα εισήγησης «ΑμεΑ, ένας από όλους μας – Ελεύθερη πρόσβαση στις πόλεις», Κωνσταντίνα Σκορδά, υπεύθυνη Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων του Συλλόγου Ατόμων με Αναπηρία της Περιφερειακής Ενότητας Κοζάνης και αντιπρόσωπος της Περιφερειακής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία Δυτικής Μακεδονίας, με θέμα εισήγησης «Εργασία χωρίς στερεότυπα με ίσες ευκαιρίες».
Στην ημερίδα θα συμμετέχει και το Μουσικό Σχολείο Πτολεμαΐδας, πλαισιώνοντάς τη μουσικά.
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment