![Άγιο Φως: Αν δεν ήταν «μεταφορά», θα μπορούσε να είναι… λαμπαδηδρομία](https://ptolemais-post.gr/images/mitsotakis-2-1024x706.jpg)
Άγιο Φως: Αν δεν ήταν «μεταφορά», θα μπορούσε να είναι… λαμπαδηδρομία
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 476
Γιατρούς δεν έχουμε, νοσηλευτές δεν έχουμε, καθηγητές δεν έχουμε (λεφτά δεν έχουμε-ακρίβεια έχουμε) αλλά αν πιστέψουμε τις πληροφορίες -που συχνά δεν διαψεύδονται- ούτε 5 ούτε έξι αλλά 22 άτομα θα συνοδεύσουν τη μεταφορά του Αγίου Φωτός από τα Ιεροσόλυμα στην Αθήνα!
Αρχικά φαίνεται πως σκέφτηκαν μια ευέλικτη και ολιγομελή αποστολή λόγω της κατάστασης στη Μέση Ανατολή αλλά φαίνεται πως η κυβέρνηση Μητσοτάκη έχει αδυναμία στις άσκοπες μετακινήσεις.
Ίσως και γιατί είναι προεκλογική περίοδος και μερικοί θέλουν να επιδείξουν τη θρησκευτικότητά τους αφού στην αποστολή θα είναι παρόντες και τρεις βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας όπως και ένας της Νίκης.
Βέβαια όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι μια εσωτερική υπόθεση της Εκκλησίας της Ελλάδος, αλλά είπαμε πως στην Ελλάδα τα μπερδεύουμε κάπως και διαχωρισμός δεν έχει γίνει.
Εξάλλου είναι πρόσφατο το παράδειγμα ιεραρχών να απαγορεύουν την είσοδο στις Εκκλησίες πολιτικών που υπερψήφισαν τον γάμο ομοφύλων.
Σεβαστή η θρησκευτικότητα κάθε ατόμου και τα πιστεύω του αλλά 22 άτομα βρε αθεόφοβοι;
https://www.documentonews.gr/article/agio-fos-an-den-itan-metafora-tha-itan-sigoyra-lampadidromia/
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment