![Το πρώτο καρναβάλι της νέας χρονιάς στο Εμπόριο Πτολεμαΐδας. Γκέγκηδες, Εσκάρηδες](https://ptolemais-post.gr/images/Στιγμιότυπο_οθόνης_2024-01-01_122933.jpg)
Το πρώτο καρναβάλι της νέας χρονιάς στο Εμπόριο Πτολεμαΐδας. Γκέγκηδες, Εσκάρηδες
- Επικαιρότητα
- Εμφανίσεις: 942
Το πρώτο καρναβάλι της νέας χρονιάς στο Εμπόριο Πτολεμαΐδας. Γκέγκηδες, Εσκάρηδες, Κόκκινες, συνεχίζουν, από το προηγούμενο διήμερο, το γλέντι και το ποτό. Πρόκειται για ένα έθιμο οι ρίζες του οποίου χάνονται στην Τουρκοκρατία. Λίγο αργότερα θα βγουν τα καρναβαλική άρματα σατυρίζοντας την καθημερινότητα των κατοίκων.
Μαίρη Κεσκιλίδου
Σχόλια υποστηρίζονται από CComment